Facebook
Google Plus
Szpital Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcyjnej
Szpital Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcyjnej
al. Armii Krajowej 180, 43-316 Bielsko Biała

Historia naszej placówki sięga 1990 r.

W 2014 r. zakończyliśmy budowę
nowoczesnego budynku szpitalnego.

Realizujemy świadczenia w poradniach
specjalistycznych oraz oddziałach
szpitalnych w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia i odpłatnie.

Forbes TUV NFZ
CMR - slider
Świadczenia refundowane
REJESTRACJA do poradni:
chirurgii dziecięcej, ogólnej, plastycznej
i urazowo-ortopedycznej oraz otolaryngologicznej

poniedziałek - piątek od 8.00 do 20.00
tel: 33/ 816 33 00, 33/ 816 33 01
lub osobiście w naszej placówce.
POLECAMY
 

AKTUALNOŚCI

28.07.2015
Kiedy zaatakuje nas kleszcz...

Kleszcze są nosicielami wirusa kleszczowego zapalenia mózgu i bakterii powodującej boreliozę, jak również innych chorób, w tym babeszjozy, anaplazmozy, bartonelozy, gorączki Q, tularemii czy mykoplazmozy.


W Polsce żyje 20 gatunków tych groźnych pajęczaków. Można je spotkać na łąkach, nad jeziorami, w lasach - zwłaszcza liściastych i mieszanych,  w parkach i na podmiejskich działkach, a nawet na strychach i poddaszach.

 

Szczyt ich aktywności przypada na maj i czerwiec oraz na wrzesień i październik w okresie od rana do południa i od popołudnia do wieczora. Żywią się krwią zwierząt, takich jak polne myszy, wiewiorki, ptaki, krowy, a także... ludzi. Najczęściej wkłuwają się w skórę w miejscach delikatnych i wilgotnych, czyli pod kolanem, w pachwinie, w zgięciu łokcia, za uchem. Sygnałem ostrzegawczym nie jest z początku ani ból, ani obrzęk, jako że wydzielina kleszcza zawiera substancję opóźniającą reakcję zapalną i przeciwbólową. Warto więc po powrocie ze spaceru po lesie czy w parku uważnie przejrzeć ciało i ubranie. Zauważenie kleszcza jest bardzo trudne, jako że w stadium larwy ma zaledwie 0,5 mm średnicy, w stadium nimfy tylko 1,5 mm. Kleszcza należy wyciągać decydowanym prostym ruchem, nie kręcąc, w jednorazowych rękawiczkach pęsetą lub urządzeniem dostępnym w aptekach. Po sprawdzeniu, że kleszcz został w całości usunięty, trzeba rankę zdezynfekować. Warto przez najbliższy okres po ukłuciu obserwować reakcje swojego organizmu. Pojawienie się w okresie 1,5 tygodnia rumienia lub też w ciągu 2–3 tygodni objawów przypominających symptomy grypy, jak gorączka, bóle stawów, głowy, żołądka powinny skłonić do wizyty u lekarza. Niezależnie warto poddać się badaniu krwi na obecność przeciwciał przeciw krętkom boreliozy, którą leczy się antybiotykami, ale u wielu osób rozwija się niezdiagnozowana przez lata, będąc powodem groźnych powikłań.

 

Jeżeli nie uda się nam  wyciągnąć  kleszcza  samodzielnie lub obawiamy się, że jego fragment pozostał w ciele, trzeba bez zwłoki udać się do lekarza.

Zapraszamy do gabinetów:


Zobacz

02.07.2015
Chrapanie i bezdech senny – leczenie w CMR.

Zdrowy sen ma niebagatelny wpływ nie tylko na samopoczucie w ciągu dnia, ale również zdrowie człowieka. Najczęściej spotykanym zaburzeniem snu jest chrapanie, a najgroźniejszym – obturacyjny bezdech senny.

Jeśli więc:

  • cierpisz na poranne bóle głowy,
  • doskwiera Ci senność i zmęczenie w ciągu dnia,
  • masz problemy z koncentracją, efektywnością w pracy i obniżoną odporność na stres,
  • cierpisz z powodu obniżonego libido,
  • partner narzeka na Twój niespokojny sen,
  • budzisz się w nocy, najczęściej z uczuciem lęku i dezorientacji...

 

zgłoś się na konsultację do gabinetu leczenia bezdechów śródsennych w Szpitalu Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcyjnej. Lekarz - specjalista otolaryngolog - przeprowadzi dokładny wywiad oraz badanie laryngologiczne wykluczające przeszkodę w górnych drogach oddechowych, a następnie zleci polisomnografię. Badanie to polega na całonocnym monitorowaniu parametrów pacjenta, ich zapisywaniu i analizie. Są to takie parametry, jak częstość akcji serca (lub EKG), saturacja krwi tętniczej tlenem, ruchy oddechowe klatki piersiowej i brzucha, przepływ powietrza w górnych drogach oddechowych, elektroencefalografia (EEG) – zapis czynności elektrycznej mózgu, elektrookulogram (EOG) – zapis ruchu gałek ocznych, elektromiogram (EMG) – zapis czynności elektrycznej mięśni.

 

Więcej o badaniu polisomnograficznym w CMR >

 

Chrapanie należy leczyć, nawet jeśli nie nie występują bezdechy śródsenne. Ma ono bowiem wpływ na jakość życia, relacje z otoczeniem oraz zdrowie, powodując bóle głowy, nasilając objawy chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, nadciśnienie płucne, choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu serca, nietolerancja glukozy, zespół metaboliczny.

 

Chrapią i kobiety, i mężczyźni, ale częstotliwość występowania tego zaburzenia wzrasta wraz z wiekiem, sięgając poziomu 60% w przypadku mężczyzn i 40% w przypadku kobiet powyżej 60 roku życia. Czynnikiem ryzyka są niewłaściwe nawyki - palenie tytoniu,  nadużywanie alkoholu i środków nasennych oraz nadwaga, jak też nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych.

 

Nieprawidłowości będące powodem chrapania:

  • w obrębie nosa: przerost małżowin, krzywa przegroda, polipy
  • w obrębie gardła: przerost języka, przerost języczka, wiotkość podniebienia miękkiego, przerost migdałków

  

Więcej o chrapaniu i leczeniu chrapania w CMR>

 

Obturacyjny bezdech senny jest bardzo groźnym dla zdrowia człowieka zaburzeniem. Istotą tej choroby jest występowanie bezdechów, czyli trwających min. 10-sekundowych przerw w oddychaniu. W rezultacie płuca nie oddychają, więc do organizmu nie dostaje się niezbędny do życia tlen – a wszystkie narządy, m.in. mózg i serce, są niedotlenione.

 

Więcej o bezdechu sennym i jego leczeniu>

 

Zobacz również:

24.06.2015
Kochanego ciała nigdy dość? Leczenie otyłości w CMR.

Przez wieki otyłość była uważana za dowód dostatku i płodności.  We współczesny kanon urody wpisuje się jednak szczupła, odchudzona, wsportowana sylwetka. Media i środowiska medyczne promują aktywność fizyczną, prawidłowe odżywianie i zdrowy sen.

 

Mimo to liczba ludzi cierpiących na otyłość rośnie, sięgając obecnie 500 milionów na świecie. Problem ten nie omija również Polski. Według statystyk otyłość dotyka w naszym kraju ponad 17% mężczyzn i u 15% kobiet.

 

Najczęściej otyłość wynika ze stylu życia: braku ruchu, „zajadania stresu” oraz nieodpowiedniej diety bazującej na wysokokalorycznym i wysoko przetworzonym pożywieniu. Do przyczyn jej występowania można jednak również zaliczyć uwarunkowania dziedziczne, starzenie się, ciąże, czynniki biologiczne (hormony, genetyka).

 

Otyłość, uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną XXI wieku, zaliczana jest do chorób przewlekłych będących czynnikiem ryzyka rozwoju wielu poważnych schorzeń, np. układu krążenia   i oddechowego, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, żylaków i zakrzepicy żylnej, hiperlipidemii, zwyrodnienia stawów, niektórych nowotworów, jak choćby raka piersi, trzonu macicy, okrężnicy czy gruczołu krokowego.

 

Podstawową metodą leczenia otyłości są dieta i zwiększona aktywność fizyczna, ale ponieważ ich efektywność kształtuje się na poziomie 5%, coraz częściej stosuje się rozwiązania chirurgiczne. Operacja bariatryczna daje 80-85 % skuteczności, co ma często decydujące znaczenie w wyborze metody leczenia.

 

Szpital Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcyjnej od niemal 15 lat specjalizuje się w operacjach bariatrycznych i metabolicznych. Jest wyposażony w nowoczesny sprzęt stosowany w chirurgii otyłości, odpowiednio wyposażoną salę operacyjną i dostosowaną do potrzeb pacjenta salę pooperacyjną. Operacje bariatryczne i metaboliczne przeprowadzane są CMR przez doświadczony zespół specjalistów po cyklu badań i konsultacji.

 

Odpowiednie informacje na temat leczenia chirurgicznego otyłości można uzyskać:

tel.: 668 545 823

e-mail: chirurgia.bariatryczna@cmr.bielsko.pl

 

Zobacz tutaj>

 

26.05.2015
Szpital CMR sponsorem katalogu wystawy „Była taka drużyna...”

O renomie naszego szpitala decyduje nie tylko wyposażenie w nowoczesny sprzęt medyczny, przyjazne wnętrza, sprawne zarządzanie i odpowiednie procedury, ale przede wszystkim ludzie – od Pań z obsługi pacjenta, salowych i pielęgniarek, aż po zespół lekarzy. Tworzą go młodzi, świetnie wykształceni specjaliści oraz lekarze z wieloletnim stażem, którzy doświadczenie łączą z nieustannym poszerzaniem wiedzy o osiągnięcia współczesnej medycyny.

 

Należy do nich szanowany przez pokolenia bielszczan dr n. med. Tadeusz Denkowski. Pacjenci widują go w lekarskim kitlu w poradni i szpitalu, ale nie znają jego losów.  Można o nich przeczytać  w katalogu poświęconym niezwykłej wystawie „Była taka drużyna… 3 Drużyna Harcerzy im. Tadeusza Kościuszki w Zabrzu 1945-1950”, czynnej do 22 września tego roku w Muzeum Miejskim w Zabrzu. Jest ona poświęcona, cytując ze strony muzeum, krótkiej historii niezwykłej grupy młodych ludzi, którzy działali na terenie Zabrza w ramach odrodzonego po II wojnie światowej Związku Harcerstwa Polskiego. Drużyna ta nie była wówczas jedyną, ale miała to szczęście, że osoby które do niej należały, pamięć o jej istnieniu kultywowały i kultywują do dnia dzisiejszego. Do drużyny należał również Tadeusz Denkowski, młodszy brat drużynowego Leopolda Denkowskego, działający w harcerstwie od 1938 r., w zabrzańskiej drużynie od jesieni roku 1946. Był ostatnim drużynowym "Trójki". Za działalność w organizacji niepodległościowej Krajowy Ośrodek "Kraj" w latach 1951-52 został aresztowany przez służby bezpieczeństwa i skazany na 10 lat więzienia. W 1956 r. na mocy amnestii opuścił więzienie na Mokotowie, a w 1992 r. Sąd Wojewódzki w Warszawie unieważnił wyrok. Poplątane ludzkie losy...

 

Panie Doktorze, dziękujemy za możliwość poznania niezwykłej historii "Trójki".

15.02.2015
Krótka wędrówka po Szpitalu Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcyjnej
15.11.2014
Szpital Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcyjnej "Szpitalem bez bólu"
30.10.2014
Szpital Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcyjnej nagrodzony Gazelą Biznesu 2013
12.09.2014
Szpital Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcyjnej zaprasza do nowej siedziby przy alei Armii Krajowej 180 w Bielsku-Białej
23.08.2014
Uroczyste otwarcie nowego budynku Szpitala Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcyjnej
10.06.2014
Budowa nowego budynku szpitalnego CMR zbliża się do końca
02.06.2014
Fotograficzna historia budowy Szpitala Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcyjnej
07.08.2013
Zakończenie rekrutacji na stanowisko pielęgniarki anestezjologicznej
06.08.2013
"Rekonstrukcja piersi poprawia humor"
05.08.2013
Zapytanie ofertowe
27.06.2013
OFERTA PRACY
26.06.2013
CMR wspiera inicjatywy społeczne
26.02.2013
Wiosna na obcasach
25.02.2013
Wiosna, wiosna, ach to ty!
22.01.2013
Na stoku...
22.01.2013
Zapraszamy na szkolenie "Zespół metaboliczny i chirurgiczne leczenie otyłości – epidemii XXI wieku"
14.01.2013
Na narty czas...
06.01.2013
Polecamy na styczniowy wieczór
18.12.2012
Leniuchowanie - dla zdrowia
16.12.2012
Trzy razy więcej ludzi umiera z powodu otyłości niż przez niedożywienie
04.12.2012
Statystyki straszą: niemal co 5 chłopiec i co 7 dziewczynka cierpią w Polsce na otyłość
18.11.2012
Skuteczny sposób na zdrowie i smukłą sylwetkę - aqua aerobic
03.11.2012
Listopad – miesiąc walki z cukrzycą
24.10.2012
Światowy Dzień Walki z Otyłością
23.10.2012
PROBLEMY Z WAGĄ...
15.10.2012
Szpital współorganizatorem biesiady rodzinnej!
15.10.2012
Jesienna dieta - na zdrowie
02.10.2012
Rozpoczęła się budowa nowej siedziby
01.10.2012
Zapytanie ofertowe
26.09.2012
Złota polska jesień - na zdrowie!
26.09.2012
Wypijmy na zdrowie - rozgrzewające napoje na jesień
30.08.2012
Taniec - tańczmy na zdrowie
09.08.2012
Muzyka - słuchajmy na zdrowie
09.08.2012
Czekolada - jedzmy na zdrowie
16.07.2012
Wypijmy na zdrowie - wino
16.07.2012
Wypijmy na zdrowie - ocet
09.07.2012
Zawsze ruch...
30.06.2012
Ta dokuczliwa alergia...
30.06.2012
Życiodajny oddech
18.06.2012
Kiedy upał daje w kość
05.06.2012
Zrowy duch, zdrowe ciało...
04.06.2012
Zadbaj o swój mózg
04.05.2012
Kobiety kochają szpilki
15.04.2012
Kwiecień plecień... wiosenne zmęczenie
10.04.2012
Spodziectwo - co to za wada?
22.03.2012
Chirurgia laparoskopowa przewodu pokarmowego - warsztaty dla lekarzy
21.03.2012
Światowy Dzień Zespołu Downa
02.03.2012
Zdrowie kobiety
02.03.2012
Nowy chirurg dziecięcy w CMR
20.02.2012
Ciała obce w drogach oddechowych
23.01.2012
Kiedy dziecko boli brzuch...
19.01.2012
Dlaczego diety nie działają...
19.01.2012
Zaproszenie na kurs medyczny "Ostre, pilnie wymagające interwencji chirurgicznej zachorowania u dzieci"
28.12.2011
Kiedy ręce drżą..
13.12.2011
Radosnych Świąt Bożego Narodzenia...
12.12.2011
Kiedy wciąż chce się spać...
01.12.2011
Artroskopia
01.12.2011
Atroskopia... trudne słowo
03.11.2011
Z pasji... nie do medycyny:)
30.10.2011
Osteoporoza...
30.10.2011
Kiedy boli głowa...
11.10.2011
Sposób na jesień
10.10.2011
Szpital współorganizatorem festynu!
18.09.2011
Problemy z wagą...
11.09.2011
O jesieni! ... jesieni! ... jesieni...
03.09.2011
Coś do posłuchania...
03.09.2011
Kiedy boli pięta...
16.08.2011
Kiedy boli brzuch...
09.08.2011
Coś do poczytania...
01.08.2011
Na wakacje w dobrym nastroju?
29.07.2011
Podobno mamy lato...
24.07.2011
Kongres Euroanaesthesia 2011
11.07.2011
Kiedy masz nadciśnienie tętnicze...
11.07.2011
Pacjent ma prawo do bezpiecznego znieczulenia
07.07.2011
Kiedy boli bark... pacjenci pytają
04.07.2011
Kiedy boli bark...
27.06.2011
Kiedy nogi szpecą żylaki...
14.06.2011
XXXIV Dni Ortopedyczne w relacji dra n.med Romana Pawlasa
07.06.2011
Szansa dla chorych na zwyrodnienie stawów
24.05.2011
Szpital Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcyjnej, reprezentowany przez prezesa Roberta Sirka, uczestniczył w I Kongresie Szpitali Prywatnych.
19.05.2011
Szpital Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcyjnej jest na Facebooku!
26.03.2011
Zakończyła się konferencja naukowo-szkoleniowa "Beskidzkie dni chirurgii metabolicznej i bariatrycznej"
26.03.2011
Nowy sprzęt medyczny w Szpitalu Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcyjnej
13.03.2011
Szpital Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcyjnej laureatem rankingu "Diamenty Forbesa 2011"
13.02.2011
Zapraszamy lekarzy do udziału w konferencji naukowo-szkoleniowej „Beskidzkie dni chirurgii metabolicznej i bariatrycznej”, która odbędzie się 26 marca 2011 r. w Park Hotel Vienna w Bielsku-Białej, ul. Bystrzańska 48, sala konferencyjna na 5 piętrze.
13.02.2011
30 stycznia 2011 r. Szpital Chirurgii Małoinwazyjnej i Rekonstrukcyjnej w Bielsku-Białej był bohaterem profesjonalnej sesji fotograficznej. Zapraszamy do galerii zdjęć naszego szpitala autorstwa fotografików Ewy i Adama Sowów.
13.02.2011
Zaproszenie doc. dra hab. n. med. Mariusz Wyleżoła, członka Komitetu Naukowego konferencji „Beskidzkie dni chirurgii metabolicznej i bariatrycznej”.
Chirurgiczne leczenie otyłościBariatric surgeryRekonstrukcje piersiLeczenie zespołu bezdechów sennychDiagnostyka nowotworów głowy i szyiMałoinwazyjne leczenie dyskopatiiPoradni chirurgii dziecięcej
Copyright 2015 CMR, wszelkie prawa zastrzeżone. | Dane spółki | Polityka prywatności |wykonanie: webcreation.pl | zdjęcia: adamsowa.com |